W trosce o kompleksowe leczenie naszych pacjentów, rozszerzyliśmy nasze usługi o dodatkowe dziedziny nauki. Jedną z nich jest logopedia. Sprawny aparat mowy wpływa na zdrowie aparatu żucia i na odwrót – zdrowy narząd żucia to zdrowy narząd mowy. To dlatego współpraca z logopedą jest tak istotna w leczeniu stomatologicznym.

Spis treści
Czym zajmuje się logopeda?
Lekarz logopeda jest specjalistą w zakresie rozwoju mowy w trakcie rozwoju dziecka, a także w późniejszych okresach życia człowieka. Dba o kształtowanie prawidłowej mowy poprzez odpowiednią profilaktykę, diagnozę logopedyczną oraz eliminowanie wad wymowy podczas terapii.
Logopedia nie skupia się jedynie na trudnościach z artykułowaniem głosek, lecz dąży do poznania przyczyn wad wymowy. To dziedzina nauki wymagająca holistycznego podejścia, dlatego lekarz logopeda powinien posiadać szeroką wiedzę również w zakresie psychologii, pedagogiki oraz filologii.
Pacjentami logopedy bywają często dzieci z zaburzeniami rozwoju – np. spektrum autyzmu, a także osoby dwujęzyczne, którym ciężko się zaadoptować w danym środowisku.
Terapia neurologopedyczna
W naszych gabinetach prowadzona jest również terapia neurologopedyczna, która obejmuje większy zakres działań niż logopedia. Diagnozuje i leczy różne formy zaburzeń mowy, języka oraz komunikacji spowodowanych opóźnieniem w rozwoju lub uszkodzeniem OUN u dzieci oraz dorosłych. Zajmuje się leczeniem dzieci oraz dorosłych, którzy cierpią z powodu złożonych zaburzeń, poważnie odbijających się na zdolności do mowy i komunikacji. W ich skład wchodzą przede wszystkim:
- uraz,
- udar,
- guz mózgu,
- niedotlenienie mózgu,
- niepełnosprawność intelektualna,
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- obciążony wywiad okołoporodowy.
Leczenie neurologopedyczne zawsze dopasowywane jest do indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości pacjenta. Bardzo ważne jest jak najszybsze wykrycie zaburzenia – terapia neurologopedyczna jest najskuteczniejsza wtedy, kiedy zostaje wdrożona zaraz po pojawieniu się uszkodzenia mowy.
Kiedy udać się do logopedy?
Leczenie wad wymowy daje najszybsze rezultaty, kiedy rozpoczynamy je w młodym wieku. Leczenie dorosłych jest możliwe, jednak ze względu na rozwiniętą pamięć mięśniową zajmuje zazwyczaj więcej czasu. Nie warto więc z tym zwlekać.
Do logopedy warto zgłosić się z możliwie jak najmłodszym dzieckiem – nawet z noworodkiem – aby specjalista zbadał, czy maluch poprawnie oddycha, a także czy wykazuje prawidłowe odruchy ssania i połykania. Zaburzenie tych czynności może mieć bowiem wpływ na rozwinięcie się wad wymowy.
Co powinno skłonić nas do odwiedzenia logopedy?
- wyraźnie ubogi zasób słownictwa u dziecka,
- niewyraźna mowa,
- jąkanie się,
- trudności z jedzeniem,
- problemy z nauką czytania i pisania,
- opóźnienie rozwoju,
- planowane leczenie ortodontyczne,
- chęć poprawienia swojej dykcji (zwykle w przypadku lektorów, aktorów, wokalistów).