Lepsze samopoczucie, pewność siebie, większa atrakcyjność, piękny uśmiech i najważniejsze – zdrowie, to profity, jakie otrzymujemy po kilkunastu miesiącach leczenia aparatem ortodontycznym. Efekt wymaga jednak kilku wyrzeczeń oraz cierpliwości. Cierpliwości szczególnie, ponieważ zmiany nie będą widoczne od razu. Pacjenci, którym otwarcie mówimy o konsekwencjach noszenia aparatu pytają nas zawsze, czy warto? Zdecydowanie tak! Czas biegnie szybko, dolegliwości przemijają, a korzyści z noszenia aparatu zostaną z Państwem na zawsze.
Za pomocą aparatu ortodontycznego leczymy wady zgryzu. Efektem takiego leczenia jest poprawa rysów całej twarzy. Jedną z najskuteczniejszych form leczenia ortodontycznego w przypadku praktycznie każdej wady są aparaty stałe.
Aparat stały, w odróżnieniu od ruchomego, który pacjent może samodzielnie wyciągać z jamy ustnej, jest zamocowany na jego zębach na stałe. Jest on przymocowywany na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie zębów specjalnym klejem z fluorem na okres od 18 do 36 miesięcy, w zależności od leczonej wady. Jest to kwestia indywidualna uzależniona również od wieku pacjenta oraz stopnia utrzymywania należytej higieny.
Spis treści
Wskazania do leczenia stałym aparatem na zęby
Istnieje wiele wskazań do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Do najważniejszych zaliczamy:
- widoczne wady zgryzu (tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenia zębów, szparowatość zębów, zatrzymane zęby),
- paradontoza – nieprawidłowości zgryzowe przyczyniają się do braku możliwości przeprowadzania skutecznych zabiegów higienizacyjnych, a to w konsekwencji może powodować nawracające stany zapalne dziąseł i powstawanie kieszonek,
- wada wymowy,
- bóle w okolicach szczęki i żuchwy,
- pękające i kruszące się zęby.
Aparat stały metalowy czy estetyczny?
Aparaty ortodontyczne tego rodzaju dzielą się na:
- stałe aparaty metalowe,
- stałe aparaty estetyczne/kosmetyczne.
Stały aparat metalowy to najbardziej tradycyjny rodzaj aparatu ortodontycznego. Jego zaletą jest wytrzymałość oraz cena. Stosuje się go do korekcji bardziej skomplikowanych wad zgryzu.
Stały aparat estetyczny jest znacznie bardziej dyskretny od metalowego. Polecany jest osobom, którym zależy wyglądzie i na tym, aby aparat nie rzucał się w oczy. To walor przemawiający na korzyść takiego rozwiązania. Aparaty estetyczne są nieco droższe od metalowych i mniej wytrzymałe. Użytkując je należy powstrzymywać się od spożywania twardych produktów.
Ile trwa leczenie aparatem stałym?
Okres leczenia uzależniony jest od korygowanej wady oraz wieku pacjenta. Młodsi pacjenci muszą nosić aparat o wiele krócej niż dorośli, ponieważ ich zęby znacznie szybciej poddają się uciskowi. Po zakończonym leczeniu aparatem stałym istotna jest faza retencji, polegająca na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta tzw. retainera, którego zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia. To, jak długo pacjent będzie musiał nosić retainer uzależnione jest od rodzaju wady zgryzu, która była korygowana.