Diagnostyka stomatologiczna

Współczesna stomatologia swoją skuteczność zawdzięcza diagnostyce stomatologicznej. Dzięki badaniom obrazowym możemy dziś właściwie leczyć i oceniać efekty leczenia naszych Pacjentów, nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Nie wszystko widać gołym okiem. Są sytuacje, kiedy bazując na wywiadzie z pacjentem i badaniu wewnątrzustnym nie możemy być pewni postawionej diagnozy. Nie możemy również opierać się na naszej intuicji, ponieważ bywa zawodna. Dopiero przeprowadzenie diagnostyki stomatologicznej, czyli wykonanie zdjęcia RTG lub zlecenie tomografii komputerowej (tzw. zdjęcia 3D) pozwala nam uchwycić przyczynę dolegliwości. Szanując Państwa cenny czas dokładamy wszelkich starań by właściwa diagnoza została postawiona jak najszybciej. W naszych gabinetach dysponujemy nowoczesnym tomografem komputerowym – ORTHOPHOS XG 3D Sirona.

rtg zęba nowy dwór gdański

Przebieg kontrolnej wizyty u dentysty

Powtarzamy naszym pacjentom, że wizyty kontrolne u dentysty powinny na stałe zostać wpisane w ich kalendarze. Pozwala to na zaoszczędzenie niepotrzebnego bólu, zminimalizowane praktycznie do zera ryzyka utraty zębów i konieczności kosztownego ich uzupełniania. Nie ma skuteczniejszej metody walki z chorobami niż działania profilaktyczne.

Podczas wizyty kontrolnej lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz dokonuje oceny stanu jamy ustnej – zębów, języka oraz dziąseł. Następnie informuje pacjenta o konieczności przeprowadzenia badań diagnostycznych, jeżeli zachodzi taka potrzeba lub o podjęciu stosownego leczenia.

Badanie zębów – jak wygląda przegląd jamy ustnej?

Podczas przeglądu stomatologicznego dentysta nie wykonuje żadnych zabiegów, a sprawdza jedynie stan uzębienia oraz zleca wykonanie zdjęć, jeżeli uzna to za konieczne. Badanie zębów zajmuje niewiele czasu, ma jednak kluczowe znaczenie dla zachowania ich zdrowia.

Kiedy wykonać RTG zęba?

Jeżeli w trakcie kontroli stomatologicznej lekarz dostrzeże nieprawidłowości, wówczas zaleca wykonanie obrazowych badań diagnostycznych. Niekiedy uzyskane w wywiadzie z pacjentem informacje również stanowią podstawę do wykonania RTG zęba.

Istnieje możliwość wykonania zdjęcia RTG pojedynczego zęba lub zdjęcia pantomograficznego, które obrazuje struktury zakrzywione szczęki górnej i dolnej, w tym także zęby zatrzymane i nadliczbowe. Diagnostyka RTG pozwala na ujawnienie wszelkich nieprawidłowości zębów, kości szczęki i żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Rozpoznanie chorób zębów i plan leczenia u dentysty

Na podstawie przeprowadzonego badania jamy ustnej, przeprowadzonego wywiadu oraz po ocenie wykonanych zdjęć lekarz stawia diagnozę oraz opracowuje plan leczenia, który omawia z pacjentem. Do podstawowych problemów należą ubytki próchnicowe. Gdy bakterie próchnicowe dotrą do głębszych partii zęba, wówczas dochodzi do stanu zapalnego w obrębie miazgi i konieczne wówczas jest leczenie kanałowe. Stan zapalny wymagający leczenia kanałowego nie musi być widoczny gołym okiem. Jedynie dokładne badanie diagnostyczne może uwidocznić te zmiany.

Plan leczenia przygotowywany jest w oparciu o postawioną diagnozę. W trakcie leczenia bardziej skomplikowanych przypadków może zdarzyć się sytuacja, że trzeba dokonać w nim zmian. O wszystkich zmianach w planie leczenia pacjent jest informowany na bieżąco.

Cennik zabiegów

RTG punktowe
60 zł
RTG punktowe - pacjenci zewnętrzni
90 zł
Pantomogram
120 zł
Cefalometria
120 zł
Tomografia Komputerowa
170 - 300 zł

Opinie naszych pacjentów

Napisz do nas

Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.