Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to zapobieganie próchnicy zębów oraz leczenie powstałych już ubytków, również tych pochodzenia niepróchnicowego. Leczenie zachowawcze zębów stanowi podstawę działalności każdego gabinetu stomatologicznego, przez co jest niezwykle intensywnie rozwijającą się dziedziną. Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy pomarzyć o rozwiązaniach, które dziś są powszechnie dostępne i ułatwiają stomatologom pracę, a wizytę w gabinecie dentystycznym pozwalają kojarzyć przyjemnie.

Wypowiedziane przez Hipokratesa “lepiej zapobiegać niż leczyć” i przypisywane Bruce’owi Lee stwierdzenie “najlepsza metoda walki, to unikanie walki” nieustannie utwierdza nas i naszych pacjentów w przekonaniu, że ocena ryzyka występowania oraz zapobieganie próchnicy to dwa podstawowe filary zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. W dalszej kolejności, ale równie istotne aspekty to wczesna diagnostyka oraz leczenie i zabiegi minimalnie inwazyjne.

Jak zapobiegać próchnicy?

O tym, że szczotkowanie zębów wcale nie jest łatwą sztuką mają okazję przekonać się nasi pacjenci, którym proponujemy tabletki i specjalne roztwory wybarwiające płytkę nazębną. Pozwalają wskazać, gdzie należy intensywniej szczotkować lub nitkować zęby.

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to resztki pokarmowe, składniki śliny i bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Jej tworzenie na zębach, w przestrzeniach między zębami i na języku jest normalnym, fizjologicznym procesem. Istotne jednak jest jej pozbycie się, ponieważ namnażające się na niej bakterie powodują uszkodzenia szkliwa i tkanek zęba. Zalegająca płytka sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy oraz zapaleniu dziąseł, może także doprowadzić do utraty zębów. Po jakimś czasie ulega zwapnieniu, tworząc tzw. kamień nazębny, który może być usunięty jedynie przez higienistkę lub stomatolog podczas zabiegów higienizacji.

Leczenie zachowawcze zębów

Leczenie rozpoczyna się od wczesnej diagnostyki i leczenia próchnicy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Obecność ubytku próchnicowego jest tylko objawem choroby. Kolejne fazy to faza kontrolna, polegająca na ocenie i modyfikacji elementów ryzyka, dokładnego instruktażu higieny jamy ustnej. Po niej, jeżeli zachodzi taka konieczność, ma miejsce faza leczenia inwazyjnego, której efektem jest eliminacja ognisk próchnicy lub leczeniu ubytków pochodzenia niepróchnicowego i odbudowy materiałami kompozytowymi, które kształtem i kolorem przypominają utracone tkanki zębów. Po wyleczeniu zębów przechodzimy do fazy utrzymania efektów leczenia, w której pacjent kontynuuje wszystkie zalecenia dotyczące odpowiedniej higieny, a także diety i eliminacji czynników ryzyka oraz pojawia się na kontrolach przewidzianych w zależności od grupy ryzyka wystąpienia u niego próchnicy, co 3 lub 6 miesięcy.

Zalety stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza pozwala cieszyć się zdrowymi zębami jak najdłużej. W trosce o zdrowie i piękno Państwa uśmiechu, zapraszamy do odwiedzenia naszych specjalistów, którzy opracują indywidualny i holistyczny plan postępowania terapeutycznego.

Cennik zabiegów

Konsultacja
bezpłatna przy wykonaniu zabiegu
Wypełnienie ubytku materiałem kompozytowym
250 – 400 zł
Licówka kompozytowa
680 zł
Znieczulenie miejscowe
50 zł

Opinie naszych pacjentów

Napisz do nas

Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.