Pedodoncja, przez wszystkich znana jako stomatologia dziecięca, to dziedzina stomatologii, koncentrująca się na najmłodszych pacjentach. Wieloletnie doświadczenie prowadzenia gabinetów stomatologicznych nauczyło nas, że kluczem do sukcesu w dotarciu do dzieci jest otwartość na ich potrzeby i lęki oraz zbudowanie zaufania. Nasi specjaliści, podobnie jak Państwo, są rodzicami. Wiedzą, z czym mierzą się dzieci przed przekroczeniem progu tajemniczego pokoju, w którym stoi dziwny fotel z jeszcze dziwniejszymi narzędziami. Mając to na uwadze, proponujemy naszym najmłodszym pacjentom wizyty adaptacyjne, podczas których w przystępny i zabawny sposób przedstawiamy członków naszego zespołu, omawiamy zabiegi, pokazujemy narzędzia, dajemy dzieciom możliwość wyboru koloru wypełnienia, stwarzamy bardzo przyjazną i eliminującą wszelki stres atmosferę.
Spis treści
Stomatolog dziecięcy – czym się zajmuje?
Stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej dzieci oraz profilaktyką i edukacją z zakresu higieny jamy ustnej.
Choroby zębów u dzieci
Stomatologia dziecięca dotyczy leczenia następujących schorzeń:
- Próchnica – proces miejscowy, pochodzenia zewnątrzustrojowego, prowadzący do odwapnienia szkliwa, rozpadu tkanek twardych zęba i w konsekwencji do tworzenia ubytku. Objawy: początkowy etap choroby przebiega bezobjawowo, następnie na zębie pojawiają się małe plamki lub pęknięcia na szkliwie. Gdy próchnica dotrze do zębiny, pojawia się ból zęba.
- Zapalenie dziąseł – wynika z nagromadzenia na powierzchni zębów i dziąseł płytki nazębnej. Objawy: krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub zgłębnikowania, zaczerwienienie dziąseł, obrzęk, ból, pojawienie się kieszonek dziąsłowych, czasami podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, drażliwość i osłabienie.
- Zapalenie jamy ustnej – reakcja na tle zapalnym (bakteryjna, grzybicza lub wirusowa), obejmująca błonę śluzową całej jamy ustnej. Może dotyczyć wybranych jej fragmentów lub objąć całą śluzówkę wraz z językiem i dziąsłami. Objawy: dyskomfort bólowy nasilający się podczas spożywania posiłków, biały nalot i wrzodziejące zmiany na śluzówce, wykwity w postaci pęcherzyków.
Metody leczenia stomatologicznego u dzieci
Stomatologia dziecięca to leczenie zębów mlecznych i wyrzynających się zębów stałych. Podstawowym zabiegiem jest usuwanie próchnicy. Zęby, które zostały zaatakowane przez próchnicę, można poddać zabiegowi lapisowania (impregnacji). Zapobiega on rozprzestrzenianiu się próchnicy. Fluoryzacja to zabieg stomatologii dziecięcej wzmacniający zęby małych pacjentów. Bruzdy i zagłębienia anatomiczne, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, wypełnia się podczas zabiegu lakowania. W sytuacji, gdy próchnica dotarła do miazgi zębów, konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego. Ostatnią deską ratunku jest usunięcie zęba mlecznego. W naszych gabinetach zabiegi przeprowadzane są w sposób bezbolesny dla małych pacjentów. Oferujemy możliwość leczenia w sedacji wziewnej, tzw. gazem rozweselającym oraz znieczulenia komputerowego.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów z zakresu pedodoncji jest profilaktyka i leczenie zmian próchnicowych i dążenie do zachowania wszystkich zębów dziecka, do czasu pojawienia się zębów stałych i później do czasu ukształtowania się całego aparatu stomatognatycznego. Istnieją pewne przeciwwskazania do niektórych zabiegów i ostateczną decyzję o ich przeprowadzeniu podejmuje lekarz. Należy poinformować lekarza o wszystkich towarzyszących dziecku schorzeniach, a w szczególności chorobach przebiegających z obniżeniem odporności oraz zaburzeniem krzepnięcia krwi.