Celem zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest poprawa fizycznej atrakcyjności uśmiechu pacjenta. Liczne badania wykazują, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety bardzo dużą wagę przykładają do atrakcyjnego i zdrowo wyglądającego uśmiechu.
Spis treści
Zabiegi stomatologii estetycznej
W naszych gabinetach do najczęściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej należą:
- wybielanie zębów metodą nakładkową lub z wykorzystaniem lampy UV,
- rekonstrukcja lub korekta kształtu zębów przy pomocy licówek lub koron protetycznych,
- leczenie przebarwień metodą ICON
- wymiany starych, nieestetycznych wypełnień na nowe
- usuwanie diastemy,
- przycinanie przerośniętych wędzidełek.
Leczenie przebarwień – ICON
Metoda ICON pozwala na skuteczne i małoinwazyjne leczenie próchnicy oraz przebarwień zębów. Polega na wypełnieniu płynną żywicą zmienionych chorobowo miejsc. Dzięki temu można zatrzymać wczesną próchnicę – bez konieczności eliminowania zdrowych tkanek i z zachowaniem pełnej estetyki.
Licówki na zęby – rodzaje
Rynek oferuje kilka rodzajów licówek. W naszym gabinecie zakładamy licówki kompozytowe lub pełnoceramiczne. Obie opcje gwarantują poprawę wyglądu, wytrzymałości i odporność na ścieranie. Licówki kompozytowe, w odróżnieniu do licówek pełnoceramicznych, są jednolite w kolorze. Licówki pełnoceramiczne swoim wyglądem idealnie przypominają naturalny ząb i tak samo załamują światło.
Obydwa rodzaje licówek stosuje się w celu likwidacji diastemy, poprawienia kształtu koloru lub struktury zębów. Można z ich pomocą zakryć niedoskonałości szkliwa. Nie w każdej sytuacji jednak mają one swoje zastosowanie. Nie poradzą sobie z każdym rodzajem przebarwień, a do ich zamocowania potrzebna jest odpowiednia ilość szkliwa. Również w sytuacji, gdy należy przykryć liczne plomby, doradzamy naszym pacjentom inne rozwiązanie, np. w postaci koron ceramicznych. Zależy nam, aby Państwa uśmiech był doskonały!
Wybielanie zębów – metody
Każdy z nas chciałby mieć lśniące i jasne zęby. Pacjenci często decydują się na skorzystanie z dostępnych na rynku produktów do samodzielnego wybielania zębów. Odradzamy takie rozwiązania z uwagi na ich niewielką skuteczność, ryzyko uszkodzenia szkliwa, towarzyszącą im nadwrażliwość.
W naszych gabinetach przed każdym zabiegiem wybielania przeprowadzana jest ocena stanu uzębienia pacjenta. Jeżeli zauważymy ubytki lub stany zapalne, kierujemy taką osobę na leczenie, ponieważ zabieg wybielania nie jest w takiej sytuacji wskazany.
Do wyboru pozostawiamy naszym pacjentom następujące opcje:
- Wybielanie nakładkowe – to metoda, którą pacjent stosuje samodzielnie w domu. Podczas wizyty w gabinecie stomatolog pobiera wycisk, na podstawie którego przygotowywane są elastyczne nakładki. Pacjent wypełnia je specjalistycznym żelem i zakłada na noc. Ten rodzaj wybielania trwa od tygodnia do dwóch.
- Wybielanie zębów metodą gabinetową, czyli z wykorzystaniem lampy Zoom! WhiteSpeed Philips – polega na nałożeniu żelu, który pod wpływem światła emitowanego przez lampy działa na zęby wybielająco. Wybielanie odbywa się w trakcie 4 sesji, po 15-20 minut. tym samym efekt może być widoczny już zaraz po zabiegu, po 2 godzinach.
Ile kosztuje wybielanie zębów?
To, ile kosztuje wybielanie zębów, uzależnione jest od rodzaju metody wybielania oraz ewentualnej konieczności przeprowadzenia zabiegów przygotowujących zęby do zabiegu.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów
Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej wymienia się:
- usuwanie przebarwień spowodowanych czynnikami wrodzonymi, układowymi, metabolicznymi, związanymi z przyjmowaniem leków, urazami, fluorozą, przebytymi chorobami,
- rozjaśnienie zębów ze względów estetycznych,
- likwidacja nadwrażliwości zębów.
Przeciwwskazaniami są:
- wiek pacjenta,
- próchnica,
- uszkodzenia mechaniczne,
- duża ilość wypełnień protetycznych,
- zła higiena,
- stany zapalne zębów i dziąseł,
- alergie na składniki preparatów wybielających,
- ciąża i karmienie,
- przyjmowanie niektórych leków.
Przed przystąpieniem do zabiegów należy poinformować wszystkich o wszystkich przyjmowanych lekach i towarzyszących pacjentowi schorzeniach.