Leczenie kanałowe zębów, tzw. endodontyczne wykonywane jest w sytuacji, gdy dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, która znajduje się wewnątrz zęba.
Spis treści
Kiedy wdrożyć leczenie kanałowe?
Zdolności regeneracyjne miazgi są bardzo ograniczone, więc gdy dojdzie do jej zakażenia, wówczas tworzy się stan zapalny. Zaczyna towarzyszyć mu ból, na początku podczas nagryzania, a później ćmiący i stały, który jest sygnałem, że należy jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest bardzo głęboki ubytek spowodowany próchnicą, która dotarła do miazgi. Nie zawsze to próchnica jest powodem leczenia kanałowego. Sytuacja, kiedy należy wdrożyć leczenie kanałowe to również złamanie zęba w wyniku urazu, w którym doszło do obnażenia miazgi.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
W naszych gabinetach zabiegi z zakresu endodoncji wykonujemy w powiększeniu mikroskopu. Jest on narzędziem niezwykle przydatnym w przypadku osób, których kanały mają nietypową budowę. Dzięki niemu endodonta może wykryć pęknięcia w obrębie korony i korzenia, odnaleźć ujścia kanałów, kanały dodatkowe, zakrzywione, zwężone, zobliterowane. Mikroskopu używa się również podczas rewizji leczenia endodontycznego (reendo), usuwania złamanych narzędzi z kanału, wykrywania i zamykania perforacji.
Etapy leczenia endodontycznego
Leczenie kanałowe poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia RTG lub CBCT i podaniem znieczulenia miejscowego. Lekarz następnie przechodzi od odizolowania leczonego zęba od reszty jamy ustnej za pomocą koferdamu – gumowej osłony nałożonej na ząb i usta. Następnie dokładnie czyści i odkaża komory oraz kanały. Resztki miazgi oraz bakterie usuwa się specjalistycznymi narzędziami oraz płynami odkażającymi. W zależności od sytuacji zastanej w zębie, leczenie może być zakończone na jednej wizycie lub wymagać kilku, gdy będzie konieczne podanie specjalnego lekarstwa mającego na celu wyleczenie stanu zapalnego. Każde leczenie endodontyczne kończy się wykonaniem zdjęcia, mającego na celu dokładną jego ocenę.
Czy leczenie kanałowe boli?
Dzięki zastosowaniu znieczulenia zabieg leczenia kanałowego jest bezbolesny. Są jednak sytuacje, kiedy leczenie kanałowe boli. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy stan zapalny jest silny i w wyniku rozpoczętego leczenia dochodzi do jego zaostrzenia. Jest to jednak stan przejściowy. Pamiętajmy, że zakażone tkanki zęba mogą spowodować zakażenie ogólnoustrojowe, które jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu pacjenta.
Po zakończonym leczeniu pacjent może odczuwać ból przez kilka dni do około 2 tygodni. Sygnałem alarmowym jest narastający ból po upływie kilku dni.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia kanałowego
O konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego decyduje endodonta. Zdarzają się sytuacje, w których leczenie takie jest niemożliwe z powodu zbyt zaawansowanego procesu chorobowego. Szczególną ostrożność zachować należy w przypadku pacjentów:
- chorujących na cukrzycę insulinozależną,
- u których w przeszłości doszło do zapalenia wsierdzia,
- cierpiących na choroby serca, stawów, nerek i z obniżoną odpornością.
Pacjent jest również zobowiązany poinformować lekarza o przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych.