Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic jej przyległych. Zabiegi takie w naszych gabinetach wykonuje chirurg stomatolog.
Spis treści
Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Nie każdy dentysta leczący podstawowe dolegliwości związane z zębami podejmuje się bardziej skomplikowanych zabiegów wymagających dodatkowych umiejętności, czy specjalistycznych narzędzi. Wiedza chirurga stomatologa poszerzona jest o zagadnienia związane z licznymi powikłaniami i chorobami okolic jamy ustnej i twarzy (w tym również onkologicznymi), co pozwala na stawianie właściwych diagnoz i umożliwia szybką i kompleksową pomoc.
Do zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa zaliczamy:
- ekstrakcję zębów (w tym również ósemek),
- hemisekcję,
- resekcję wierzchołka korzenia,
- nacinanie ropnia,
- augmentację,
- podniesienie dna zatoki szczękowej,
- korykotomię.
Usuwanie ósemek
Ten zabieg to tzw. “chleb powszedni” chirurga stomatologa. Ósemki z uwagi na swoje położenie, bywają bardzo kłopotliwymi zębami. Mogą powodować niewłaściwe ułożenie pozostałego uzębienia, a także być przyczyną bardzo uciążliwego bólu. Często dochodzi do ich zatrzymania i pozostają ukryte pod błoną śluzową dziąsła. W innych przypadkach wyrzynają się pod niewłaściwym kątem, czasami prostopadle do innych zębów. Usuwanie ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zakładane są szwy i pacjent otrzymuje szczegółowy instruktaż postępowania. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak po ustąpieniu znieczulenia możliwe jest odczuwanie dyskomfortu, który ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych.
Resekcja zęba
Resekcja wierzchołka korzenia zęba (apektomia) to jeden z zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, który wykonuje się w sytuacji, kiedy nie powiodło się leczenie endodontyczne lub rewizja leczenia endodontycznego, pojawił się stan zapalny w postaci ziarniniaka lub torbieli, zwapnienia miazgi, czy zębiniaków. Zabieg polega na usunięciu zainfekowanej tkanki z okolicy wierzchołka korzenia i jego wnętrza. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Inne zabiegi chirurgii stomatologicznej
W naszych gabinetach wykonywany jest również zabieg hemisekcji polegający na odseparowaniu i oddzieleniu chorej części zęba od zdrowej. Wykonywany jest on na zębach wielokorzeniowych, zniszczonych lub złamanych, ze stanem zapalnym. Podobnym zabiegiem jest resekcja wierzchołka korzenia, który wykonuje się gdy mamy do czynienia z przetrwałym stanem zapalnym w tkankach okołowierzchołkowych.
Chirurgia stomatologiczna wkracza również w obszar implantologii i wzajemnie się z nią uzupełnia. Właściwie wszczepione i dobrze osadzone w kości implanty to sukces każdego leczenia implantologicznego. Czasami, gdy wymaga tego sytuacja, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów poprzedzających, takich jak augmentacja kości i podniesienie dna zatoki. Przeprowadza się je, gdy doszło do zaniku wyrostka zębodołowego oraz powiększenia pneumatyzacji zatoki szczękowej, w związku z czym ilość kości do wszczepienia implantu jest zbyt mała.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia
O wszelkich wskazaniach i przeciwwskazaniach do leczenia decyduje chirurg stomatolog, na podstawie postawionej diagnozy, przeanalizowaniu historii choroby pacjenta oraz przyjmowanych leków. Istnieje grupa pacjentów o podwyższonym ryzyku (np. przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, chorych na cukrzycę, nowotwory), których trzeba do zabiegów odpowiednio przygotować.