Protetyka to dział poświęcony odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Układ stomatognatyczny to zespół wszystkich elementów twarzowej części czaszki. W jego skład wchodzą wszystkie tkanki i narządy obecne w jamie ustnej oraz twarzoczaszce. Tworzą one spójną całość i wzajemnie na siebie oddziałują. Jakikolwiek ubytek zębowy powoduje zaburzenie tej harmonii i ma swoje negatywne skutki nie tylko dla jamy ustnej, ale dla całego organizmu.
Dzięki osiągnięciom współczesnej protetyki stomatologicznej istnieje wiele różnych rozwiązań, pozwalających uzupełnić najdrobniejsze i najbardziej rozległe braki w uzębieniu. Estetyka najnowszych protez zębowych w doskonały sposób odzwierciedla naturalny wygląd zębów.
Spis treści
Rodzaje protez zębowych
Wyróżniamy dwie zasadnicze grupy uzupełnień protetycznych:
- protezy stałe – licówki, inlay, onlay, overlay, endokorony, korony i mosty protetyczne,
- protezy ruchome – protezy akrylowe częściowe, całkowite, szkieletowe i elastyczne.
Wszystkie uzupełnienia protetycznew naszych gabinetach projektowane są indywidualne i z uwzględnieniem warunków, koloru, rodzaju materiału i możliwości zdrowotnych i finansowych pacjenta. Nie u każdego pacjenta możliwe jest zastosowanie danego rodzaju uzupełnienia. Każde leczenie protetyczne poprzedzone jest wnikliwą diagnostyką i poznaniem oczekiwań naszych klientów.
Efekty leczenia protetycznego
Protetyka stomatologiczna pozwala na przywrócenie pełnej sprawności jamy ustnej, poprawę mowy, gryzienia i przeżuwania pokarmów. Dzięki uzupełnieniom protetycznym:
- zapobiegamy dysfunkcjom stawu skroniowo-żuchwowego,
- pomagamy zatrzymać fizjologiczny zanik kości towarzyszący utracie zęba oraz odsłanianiu szyjek zębów sąsiednich,
- poprawia się estetyka twarzy pacjenta, a tym samym wzrasta również jego samoocena i poprawia się jakość życia.
Jak wygląda most na zębach
Most protetyczny to uzupełnienie, które stosuje się, kiedy pacjentowi brakuje kilku własnych zębów. Jak wygląda most na zębach? Osadzony jest na filarach. Most przejmuje zarówno funkcje, ale i wygląd zębów. Jest doskonale dopasowany do pozostałych zarówno kształtem, jak i kolorem. Umieszczenie mostu wymaga często odpowiedniego przygotowania zębów filarowych.
Koszty leczenia protetycznego
Koszty leczenia protetycznego uzależnione są od rodzaju wykonywanego rodzaju prac. Na podstawie rozmowy z pacjentem i wykonanych badań diagnostycznych, opracowywany jest indywidualny plan leczenia. Na jego podstawie podawane finalne są koszty leczenia.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia protetycznego
Wskazaniami do podjęcia leczenia protetycznego są:
- brak pojedynczego zęba, kilku lub wszystkich zębów,
- diastema,
- względy estetyczne,
- ubytki spowodowane urazami,
- przebarwienia, których nie można wybielić innymi metodami.
Nie ma wielu istotnych przeciwwskazań do leczenia protetycznego. Dzięki temu, że rynek oferuje wiele możliwości, w sytuacji gdy jedno rozwiązanie jest niemożliwe, szukamy innego. Proponując rozwiązanie, dostosowujemy je do możliwości pacjenta, tak by było ono trwałe i niezawodne. Zapraszamy na konsultację!