Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zaburzeniami w obrębie przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Według przeprowadzonych niedawno badań ponad 85% Polaków wymaga profesjonalnej higienizacji, a ponad połowa cierpi na stany zapalne przyzębia. Periodontologia to intensywnie rozwijająca się dziedzina stomatologii, obejmująca leczenie ogólnoustrojowe, jak i leczenie miejscowe.

periodontolog nowy dwór gdański

Periodontolog czy paradontolog?

Paradontolog to dawna nazwa periodontologa, stosowana ze względu na najczęstsze schorzenie przyzębia – paradontozę. Periodontolog i paradontolog to jedna i ta sama osoba, zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Choroby przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej

Jedną z głównych chorób przyzębia jest paradontoza. Jej przyczyna tkwi z reguły w niewłaściwej higienie, która prowadzi do zapalenia dziąseł. Również zaburzenia gospodarki hormonalnej (szczególnie u kobiet) mogą stanowić przyczynę schorzeń błon śluzowych jamy ustnej. Nie należy bagatelizować takich problemów, ponieważ choroby przyzębia mogą prowadzić do:

  • zapalenia wsierdzia lub nerek,
  • cukrzycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • udaru mózgu,
  • zawałów serca,
  • choroby Alzheimera,
  • mogą być również przyczyną przedwczesnego porodu.

Kiedy udać się do periodontologa?

Początkowo chorobie przyzębia nie towarzyszą żadne objawy. Dopiero po jakimś czasie pojawia się krwawienie z dziąseł, zaczerwienienia i zapalenie. Bardzo często rozwojowi paradontozy towarzyszy również nieświeży oddech. Jeżeli stan taki zostanie zbagatelizowany i pacjent nie podejmie żadnych kroków, wówczas stan zapalny może przenieść się na okoliczne tkanki i kości, powodując bardzo dokuczliwy ból. Konsekwencją takiego zaniedbania jest utrata zębów, zmęczenie ciągłym i silnym bólem, apatia i pogarszanie się stanu psychicznego pacjenta.

Leczenie paradontozy

Kluczem do skutecznego leczenia chorób przyzębia jest współpraca z pacjentem. Aby nasze starania miały sens musimy rozpocząć proces od diagnostyki, następnie przeprowadzić zabieg higienizacji i rozpocząć właściwe leczenie. Na każdym etapie budujemy świadomość pacjenta, na temat prawidłowej higieny i troski o zdrowie jamy ustnej. Pacjentom z problemami periodontologicznymi polecamy szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Szczególną rolę przykładamy do utrzymania przez pacjenta w dobrej kondycji przestrzeni międzyzębowych, bo to one z reguły przyczyniają się do największych problemów. Nakłaniamy naszych pacjentów do porzucenia szkodliwych nawyków żywieniowych i rzucenia palenia. Jeżeli jakiś z elementów nie działa, to pozostałym trudno wypełnić lukę.

Wskazania do leczenia

Istnieje bardzo praktyczny wskaźnik pomagający w diagnostyce schorzeń błon śluzowych jamy ustnej. Kody oznaczają odpowiednio:

  1. Krwawienie podczas sondowania
  2. Obecność kamienia nazębnego
  3. Obecność kieszonek przyzębnych od 3,5 mm do 5,5 mm
  4. Obecność kieszonek przyzębnych powyżej 6 mm

W przypadku objawów z pierwszych 2 grup, pacjenci kwalifikują się do leczenia przez lekarzy bez specjalizacji. W przypadku grupy 3 i 4 konieczne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego pod okiem periodontologa.

Opinie naszych pacjentów

Napisz do nas

Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.