Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to jeden z głównych filarów stomatologii. Przykładamy do niego ogromną wagę, wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbałość o zdrowie jamy ustnej to przede wszystkim prawidłowa higiena.

higienizacja nowy dwór gdański

Oto zasady, których stosowanie pomaga skutecznie zapobiegać próchnicy:

  1. Szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, pół godziny po posiłku ruchami wymiatającymi (od góry zęba do dołu). Podczas mycia staramy się dotrzeć do wszystkich zakamarków. Zęby powinny być szczotkowane tak długo, aż zostaną dokładnie i z każdej strony wymyte (zwykle około 2 minut)
  2. Czyszczenie powierzchni międzyzębowych, szczególnie narażonych na próchnicę, za pomocą nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek i irygatora. Pamiętajmy o tym, że każdą przestrzeń międzyzębową należy czyścić nowym fragmentem nici
  3. Czyszczenie dziąseł i języka
  4. Dbanie o właściwą dietę – ograniczenie produktów zawierających węglowodany, lepkich i kleistych. Włączenie do diety produktów bogatych w wapń, witaminę D, fluor i fosfor
  5. Regularne spożywanie posiłków
  6. Kolejność przyjmowania pokarmów – zaczynamy od produktów sprzyjających rozwojowi próchnicy, a następnie zjadamy te, które korzystnie wpływają na zęby
  7. Dbajmy o właściwe nawodnienie!

Jeżeli zauważamy na powierzchni zębów żółty nalot, którego nie da się usunąć, mamy wówczas do czynienia z kamieniem nazębnym, czyli płytką, która uległa mineralizacji. Nie jesteśmy w stanie usunąć go za pomocą zwykłego szczotkowania i wówczas musimy poddać się zabiegowi higienizacji jamy ustnej.

Higienizacja – Skaling i piaskowanie zębów

Higienizacja jamy ustnej to ogół profesjonalnych zabiegów profilaktycznych wykonywanych przez higienistkę stomatologiczną. Zaliczamy do nich skaling, piaskowanie zębów i fluoryzację zębów.

Skaling to zabieg, wykonywany przy pomocy specjalistycznego narzędzia – skalera, mający na celu usunięcie z powierzchni zębów złogów twardych w postaci kamienia nazębnego.

Piaskowanie zębów to oczyszczenie ich przy użyciu piasku stomatologicznego, który szybko i skutecznie usuwa z powierzchni szkliwa osad i przebarwienia. Zabiegi są całkowicie bezbolesne.

Fluoryzacja zębów

Ostatnią fazą higienizacji jest fluoryzacja zębów, która polega na pokryciu ich powierzchni warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru, która ma na celu zlikwidować przejściową nadwrażliwość i wzmocnić oraz uodpornić szkliwo na działanie drobnoustrojów próchnicotwórczych.

Jak często robić higienizację jamy ustnej?

Częstotliwość wykonywania higienizacji to sprawa indywidualna każdego pacjenta. Zalecamy wykonywać ją co pół roku. Jednak w sytuacji, kiedy obserwujemy nadmierne gromadzenie się osadów i kamienia, sugerujemy wykonywać ją co 3 miesiące.

Zalety profilaktyki stomatologicznej

Skuteczna profilaktyka stomatologiczna oszczędza pacjentowi bólu i cierpienia spowodowanego chorobami zębów i tkanek przyzębia. Dzięki niej pacjent może cieszyć się jak najdłużej zdrowymi i pięknymi zębami. Pamiętajmy o tym, że im bardziej zaawansowany proces chorobowy, tym droższe leczenie. Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznemu pozwoli Państwu zaoszczędzić cenny czas, zdrowie i pieniądze.

Cennik zabiegów

Skaling + piaskowanie + instruktaż higieny jamy ustnej
340 zł
Skaling
220 zł
Piaskowanie
250 zł
Fluoryzacja
100 zł

Opinie naszych pacjentów

Napisz do nas

Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.